Wycieczka do Torunia

Utworzono dnia 19.06.2015

W dniach 17-18 czerwca 2015 r. uczniowie klas V a i VI a mieli okazję zwiedzić jedno z najpiękniejszych miast w Polsce – Toruń.

Wycieczka rozpoczęła się bardzo wcześnie, pomimo tego wszyscy mieli świetny humor. Pierwszym punktem w programie było Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium Toruń”, gdzie uczniowie uczestniczyli w pokazie pt. „Mój kumpel Niko”. Film w interesujący sposób opowiadał o przygodach małego Mikołaja Kopernika związanych z życiem w piętnastowiecznym Toruniu. Bohater był ponadto przewodnikiem wirtualnego spaceru po rodzinnym mieście oraz opowiadał o tym, jak wyglądały pierwsze obserwacje nocnego nieba.

Po seansie w planetarium grupa spotkała się z panią przewodniczką, która oprowadziła uczniów po najpiękniejszych miejscach Torunia. Widzieliśmy m.in. pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r., pomnik flisaka, Kamienicę Pod Gwiazdą oraz Rynek Staromiejski. Uczestnicy wycieczki mogli również sprawdzić czystość swojego sumienia pod Krzywą Wieżą, a także obejrzeć panoramę miastaz wieży Bazyliki katedralnej św. Janów. Uczniowie odwiedzili ponadto prawdopodobne miejsce narodzin toruńskiego astronoma – Dom Kopernika.

Wycieczkę zakończyły zajęcia w Żywym Muzeum Piernika, gdzie uczestnicy samodzielnie przygotowali pierniki według starej receptury i przy użyciu tradycyjnych narzędzi.  Nad doborem składników i wyrabianiem ciasta czuwał mistrz piernikarski Rafał i jego pomocnica – wiedźma Korzenna.

Uczniowie, zaopatrzeni w liczne pamiątki oraz kilogramy prawdziwych toruńskich pierników, szczęśliwi i zmęczeniwrócili do domów.

Organizatorzy wycieczki

Grudzień 2018