Bezpieczne ferie

Utworzono dnia 23.01.2015

W dniach 14.01/15.01./20.01 2015 r. w nasze szkole gościliśmy przedstawicieli  suwalskich służb.

Ferie to czas przeznaczony na wypoczynek dla dzieci po półrocznej pracy w szkole. W  trosce o  to, aby przebiegały one bezpiecznie w ramach działań profilaktycznych odwiedzili nas pracownicy Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, oraz Państwowego Powiatowego Inspektoratu  Sanitarnego Suwałkach, Wodnego ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,funkcjonariusze Straży Graniczne, którzy wyjaśniali na spotkaniach z uczniami, co oznacza bezpieczeństwo, i odpowiedzialne spędzanie czasu wolnego. Z informacji jaką dostali uczniowie powstały zasady, gdzie podczas zabawy powinien przeważać zdrowy rozsądek i ostrożność.

1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
4. Zawsze bądź widoczny na drodze dzięki elementom odblaskowym! Zimą szybko zapada zmrok!
5. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
6. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
7. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
8. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
9. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
10. Rzucając śniegowymi kulkami zwróć uwagę czym, gdzie i w kogo rzucasz,np. nie mogą to być przechodnie, okna lub przejeżdżające samochody – można stać się sprawcą groźnego wypadku! Kulka śniegowa powinna być miękka i nie zawierać twardych, ostrych przedmiotów. Nigdy nie celuj w głowę!
11. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.
12. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!
13. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.
14. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
15. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne.

ZAPAMIĘTAJ TELEFONY ALARMOWE:
POLICJA - 997