Wycieczka „Szlakiem zabytków techniki województwa śląskiego”

Utworzono dnia 21.06.2016

W dniach 15-17 czerwca uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę „Szlakiem zabytków techniki województwa śląskiego”.

Pierwszy dzień wyjazdu upłynął uczniom na zwiedzaniu Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, wspaniałych ruin wielkiego zamku w Chęcinach oraz najciekawszych zabytków Kielc. Największą atrakcją była jednak Jaskinia Raj, w której uczestnicy wycieczki mogli podziwiać piękne stalagmity, stalaktyty i stalagnaty.

Kolejnego dnia było jeszcze więcej wrażeń. Po spokojnej nocy w jednym z kieleckich hoteli szóstoklasiści wyruszyli w dalszą drogę. Zwiedzanie rozpoczęło się w Hucie Szkła w Zawierciu. Tam uczniowie poznali cały proces produkcji wyrobów szklanych – od topienia do zdobienia i polerowania szkła. Następnie wszyscy udali się do Zabrza, gdzie czekała kolejna atrakcja. Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa i włożeniu kasków szóste klasy ruszyły najgłębiej położoną trasą turystyczną w Europie. Na poziomie 320 metrów pod ziemią uczestnicy wycieczki zwiedzali Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido. Była to wspaniała zabawa. Uczniowie poznali warunki, w jakich pracują górnicy, przeciskali się przez wąskie korytarze, przejeżdżali górniczą kolejką podwieszaną, uczestniczyli w pokazach pracy kombajnów chodnikowych i ścianowych. Niektórzy własnoręcznie wydobyli z kopalni kawałki węgla kamiennego na pamiątkę. Czwartek zakończył się wspólnym oglądaniem meczu Polska-Niemcy, w specjalnie stworzonej na tę okazję strefie kibica w świetlicy Hostelu Guido.

Ostatni dzień wyjazdu nie był wcale spokojniejszy. Tuż po śniadaniu uczniowie wyruszyli do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie 40 metrów pod ziemią zgłębiali tajniki wydobycia srebra oraz pływali łodziami. Niektóre fragmenty trasy były bardzo niskie i wąskie, a wokół panowała ciemność, jednak szóstoklasiści pokonywali korytarze z uśmiechem. Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Tutaj uczniowie poznali proces produkcji zapałek: od drewnianego klocka po gotową paczkę. Zaopatrzeni w zapałki wyruszyli na Jasną Górę, która była ostatnią atrakcją wyjazdu. Szóstoklasiści w skupieniu podziwiali kościół i modlili się we własnych intencjach. Wycieczka zakończyła się późno w nocy. Mimo zmęczenia wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Wycieczka „Szlakiem zabytków techniki województwa śląskiego”

Utworzono dnia 18.04.2017, 09:27

Wrzesień 2019