Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 9 im. Włodzimierza Puchalskiego w Suwałkach

„Kultura kontra narkotyki”

Utworzono dnia 19.12.2016

W dniu 16 grudnia 2016 r. odbył się drugi etap III Szkolnego Konkursu „Dobre maniery” organizowanego w ramach akcji profilaktycznej „KULTURA KONTRA NARKOTYKI”. Wszystkie klasy IV, V i VI były reprezentowane przez trzyosobowe zespoły wyłonione w pierwszym etapie. Uczniowie musieli zmierzyć się z sześcioma trudnymi konkurencjami. W tym roku również komisja miała niełatwe zadanie – wszystkie klasy były świetnie przygotowane, a wyniki tych najlepszych różniły się zaledwie kilkoma punktami. Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem klasy IV b, która zdobyła 85 punktów. Miejsce II zajęli uczniowie z klasy V a z wynikiem 84 punktów, zaś III – klasa VI a z 83 punktami. Wyniki pozostałych drużyn przedstawiały się następująco:

- kl. IV a – 73 pkt.

- kl. IV c – 64 pkt.

- kl. V b – 82 pkt.

- kl. VI b – 80 pkt.

- kl. VI c – 78 pkt.

W tym roku konkurs zmienił swoją formułę. Tematem naszej rywalizacji stały się bowiem już nie tylko dobre maniery, ale również profilaktyka uzależnień od narkotyków. Organizatorzy postanowili połączyć te dwa zagadnienia, ponieważ człowiek kulturalny, grzeczny nie powinien zażywać żadnych środków odurzających. Z kolei nauka savoir-vivre’u stanowić może świetną alternatywę spędzania wolnego czasu – zamiast interesować się narkotykami, dopalaczami powinniśmy zadbać o nasze dobre wychowanie.

Tegoroczny konkurs rozpoczął się krótką pogadanką na temat profilaktyki uzależnień od narkotyków. Pierwsza runda polegała na rozwiązaniu testu dotyczącego dobrych manier. W drugim zadaniu grupy mogły wykazać się zdolnościami poetyckimi – należało ułożyć rymowany wierszyk z wylosowanymi wcześniej wyrażeniami. Wśród nich znalazły się np. takie utwory:

 

Dobre maniery to fajna rzecz,

a o niektórych „dżentelmen” można rzec.

Gdy wiemy, jak się dobrze zachować,

możemy się już nie chować,

bo wokół jest dużo radości,

nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

(klasa V b)

 

VI a – jesteśmy dobrze wychowani,

w ogóle niezmanierowani.

Dzień dobry, proszę, dziękuję –

z bon ton wspaniale się czuję.

Na konkurs przyszłyśmy

i się nie pomyliłyśmy.

Chciałybyśmy wygrać

z ryzykiem poigrać. […]

 (klasa VI a)

 

Bon tonkażdy człowiek zachowuje

nawet, gdy sobie grzecznie rymuje.

Życzliwość, uprzejmość i dobre maniery

nie ograniczają nas i nie stanowią bariery.

Bo my dobre maniery znamy,

nauczyły nas tego nasze mamy. […]

 (klasa V a)

 

            Trzecia konkurencja nawiązywała do akcji profilaktycznej „KULTURA KONTRA NARKOTYKI”. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę, której hasła dotyczyły profilaktyki uzależnień od narkotyków.

Podczas czwartej konkurencji zespoły musiały zaprezentować stół przygotowany na święta Bożego Narodzenia. Komisja konkursowa stanęła przed trudnym wyborem, ponieważ wszystkie klasy doskonale wywiązały się z zadania. Oprócz poprawnie ułożonych sztućców na stołach można było zobaczyć pomysłowe dekoracje – piękne serwetki, organzę, świece i świąteczne stroiki.

W piątej konkurencji klasy ponownie wykazały się pomysłowością. Należało jak najładniej zapakować prezent. Do wykonania zadania uczniowie używali nie tylko tradycyjnych wstążek, niektórzy wykorzystali również suszone pomarańcze, cynamon i sztuczne kwiaty.

W ostatniej konkurencji zespoły odgrywały przygotowaną wcześniej scenkę ukazującą przykłady właściwego zachowania w autobusie. Wszyscy uczestnicy udowodnili, że znają zasady savoir-vivre’u i ustępują miejsca osobom starszym.

 

Dziękujemy uczniom za wspólną zabawę i serce włożone w przygotowania do konkursu. Mamy nadzieję, że zasady dobrego zachowania będą towarzyszyły Wam w codziennym życiu.

 

Organizatorzy Szkolnego Konkursu „Dobre maniery

„Kultura kontra narkotyki”

Utworzono dnia 18.04.2017, 11:05

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny