Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 9 im. Włodzimierza Puchalskiego w Suwałkach

Znamy dobre maniery

Utworzono dnia 16.05.2016

W dniu 12 maja 2016 r. odbył się drugi etap II Szkolnego Konkursu „Dobre maniery”. Wszystkie klasy IV, V i VI były reprezentowane przez trzyosobowe zespoły wyłonione w pierwszym etapie. Uczniowie musieli zmierzyć się z pięcioma niełatwymi konkurencjami.

     Pierwsza runda polegała na rozwiązaniu testu dotyczącego dobrych manier. W drugim zadaniu grupy mogły wykazać się zdolnościami poetyckimi – należało ułożyć rymowany wierszyk z wylosowanymi wcześniej wyrażeniami. Wśród nich znalazły się np. takie utwory:

Dżentelmen dzięki swojej grzeczności

Bardzo szanuje swoich gości.

Jest kulturalny, grzeczny i miły,

aby go wszystkie dziewczęta lubiły.

(klasa V b)

Zasada savoir-vivre to rzecz mi znana,

więc codziennie z życzliwością jest okazywana.

„Dzień dobry” mówię osobom mi znanym,

ponieważ jestem chłopcem dobrze wychowanym

(klasa VI a)

Dobre maniery każdy zna.

„Proszę”, „dziękuję” ważną rolę w twoim życiu ma.

Przy stole czy w szkole grzecznym zawsze bądź,

nie wolno ci kląć,

bo przecież dobre maniery każdy z nas zna.

To ci się przyda w życiu, w kościele

i nie będziesz grzeczny tylko w niedzielę.

(klasa VI b)

    Podczas trzeciej konkurencji uczniowie musieli zaprezentować stół przygotowany na wiosenny piknik. Komisja konkursowa stanęła przed trudnym wyborem, ponieważ wszystkie klasy doskonale wywiązały się z zadania. Oprócz poprawnie ułożonych sztućców na stołach można było zobaczyć pomysłowe dekoracje – piękne serwetki, kolorowe piórka, kwiaty i świece.

     W czwartej konkurencji zespoły ponownie wykazały się pomysłowością. Należało jak najładniej zapakować prezent. Do wykonania zadania uczniowie używali nie tylko tradycyjnych wstążek, niektórzy zaprezentowali najnowsze trendy w tej dziedzinie.

     Ostatnia konkurencja okazała się być najzabawniejsza. Zespoły odgrywały przygotowaną wcześniej scenkę ukazującą przykłady właściwego zachowania. Wśród prezentowanych postaci znalazły się oczywiście czarne owce – dzieci, które były na bakier z dobrymi manierami. Na szczęście znalazły się też osoby, które wskazały właściwe zachowania.

     Konkurs wygrała drużyna reprezentująca klasę VI a. Drugie miejsce zajął zespół z klasy VI b, natomiast trzecie – uczniowie z klasy V c. 

    Dziękujemy wszystkim uczniom za wspólną zabawę i serce włożone w przygotowania do konkursu. Mamy nadzieję, że zasady savoir-vivre’u będą towarzyszyły Wam w codziennym życiu.

Organizatorzy Szkolnego Konkursu „Dobre maniery” 

Znamy dobre maniery

Utworzono dnia 18.04.2017, 08:56

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny